Klasické marokánky bez cukru

2 plechy dle velikosti | Pro bezlepkovou dietu použít mouku pohankovou! | Při oslabené slinivce jenom ochutnat pár kousků!

Ingredience:
  • 50 g celozrnné jemné mouky špaldové (popř. hladké pohankové)
  • 40 g sojového nápoje s příchutí smetany „Zajíc“ + 370 ml vody nebo cca 400 ml tekutého obilného nápoje
  • 5 kapek pomerančového arom. oleje „Just“
  • 50 g vlašských ořechů
  • 50 g arašídů natural
  • 50 g sloupnutých mandlí
  • 80 g sušených švestek
  • 70 g fíků
  • 35 g datlí
  • trošku skořice
  • hrst půlek arašídových oříšků
  • hořká čokoláda na vaření BIO s třtinovým cukrem

Klasické marokánky připravovala moje maminka z vařené sladké kašičky z hladké mouky a hlavně z kandované pomerančové kůry. Do této kašičky, ze které se pak marokánky pekly, se dalo použít vše od sušeného ovoce, zbytků oříšků, mandlí, až po drobečky z rozpadlého cukroví.

Pomerančovou kůru již mnoho let neproslazuji bílým cukrem a do marokánek vůbec nepoužívám. Vůni pomeranče nahrazuji přikapáním pomerančového aromatického oleje od firmy „Just“.

Místo všelijakého proslazeného ovoce, plného bílého cukru, používám jenom ovoce sušené, které k oslazení marokánek postačí. Sladidlo není potřeba žádné, ani alternativní.

Jemnou celozrnnou špaldovou (nebo pohankovou) mouku rozkvedláme ve studené vodě a dáme vařit za stálého míchání na hustou kašičku. Ještě do teplé a vroucí kašičky rozpustíme sušený sojový nápoj s příchutí smetany.

Sušené švestky, fíky a datle nakrájíme najemno. Mandle, vlašské ořechy i arašídy nasekáme nahrubo. Veškeré sušené ovoce i sekaná jádra přidáme do teplé kaše a dobře promícháme. Kaši ovoníme aromatickým olejem a troškou skořice.

Z husté kašičky tvoříme lžičkou na plechu na pečící papír hromádky, které lehce rozmáčkneme na placičku půlkou arašídového oříšku. Upečeme v mírné troubě asi při 150–180 °C. Dobu pečení si hlídáme, abychom nepřipálili okraje. Bude zhruba 40–45 minut.

Hotové marokánky můžeme potřít ze spodní strany hořkou čokoládou na vaření s třtinovým cukrem. Nejlepší zkušenosti mám s tou, kterou jsem použila v receptu Čokoládové hrudky. Tato čokoláda je velice chutná a lze ji dobře rozpustit na vodní lázni.

Potřené marokánky necháme zaschnout v chladu a uchováváme na suchém a chladném místě. A někdy i pod sedmi zámky…:-)

Poznámka: Marokánky bez cukru můžeme v množství pár kousků ochutnat i při oslabené slinivce. Ovšem jenom v období, kdy máme slinivku v klidu. Určitě bych je nedoporučovala mlsat těsně po přeléčeném zánětu slinivky. Je též vhodné jejich strávení podpořit nějakým bylinkovým čajem. Já pro jistotu volím pár doušků puškvorcového čaje.

Zdravým členům rodiny však chutnají převelice a mohu je připravovat i v dvojnásobném množství a určitě budou patřit k prvním snědeným druhům cukroví…

Máme-li nějaké rozpadlé cukroví, které potřebujeme zužitkovat, můžeme drobečky do kašičky na marokánky přidat také. Používáme však jenom rozdrobené cukroví bez cukru nebo s cukrem ovocným.

Při použití pohankové mouky na uvaření základní kaše lze marokánky zahrnout i do bezlepkové diety. Již jsem je takto připravovala a jsou téměř k nerozeznání co do chutě.

Marokánky bez potření čokoládou jsou také velice dobré. Ty můžeme s oslabenou slinivkou mlsat trošku víc…

84 190 zobrazení článku
O autorce
16 Komentářů
  1. monalisa007 Odpovědět
    Dobrý den, opět se blíží Vánoce a tak jsem se rozhodla, jako každý rok, zpestřit náš stůl některými druhy z Vašeho cukroví. Letos zvítězily marokánky:-) Ale měla bych jeden dotaz, myslíte, že by bylo možno nahradit Vámi uvedenou mouku jemně mletou moukou žitnou? Jinou jemně mletou jsem bohužel u nás v malém městě nesehnala a tak by mě zajímalo, zda to má smysl vůbec zkoušet, přeci jen máte více zkušeností. Moc děkuji a přeji krásné prožití Vánoc:-) Monalisa
    • Alemari Odpovědět

      Milá Monaliso, za zkoušku nic nedáte...Já bych řekla, že by to jít mohlo. Tady u marokánků jde vlastně o to najít nějakou spojovací hmotu, která to vše podrží dohromady pak v hromádce a to je ta kašíčka. Dělala jsem ji i z pohankové mouky a tak by mohla jít i z žitné..Však ono se to upeče :-) Ale, po pravdě, nedělala jsem je, ovšem placky z ní jdou, tak by měly jít i marokánky...:-)

      Zkuste poloviční množství...Nebojte se, určitě se to sní, ať to dopadně jakkoliv...jsou tam samé dobroty :-)

      Přeji, ať se dílo daří... Krásné Vánoce.. Alemari

  2. Bombylius Odpovědět
    Dobrý den, řešil jsem podobný problém, ale u receptu na Florentýnky. Vloni jsem je poprvé vyzkoušel a bylo to nejlepší cukrovi, co se mi ten rok povedlo. A protože mně pšeničná mouka moc nedělá dobře, rozhodl jsme se to letos zkusit právě s jmenovanou žitnou jemně mletou. Ač jsem si myslel, že to asi nebude dobré nebo se to nepovede, dopadlo to výborně. Florentýnky jsou vynikající (možná lepší nežli vloni, ale to už nemusí být moukou, ale rukama :) ). Takže si myslím, že i v tomto případě by se to mělo povést. Přeji pěkné vánoční pečení.
    • Alemari Odpovědět
      Tak to je moc dobře, že tvoříte a zkoušíte, moji milí...:-) Jsem tomu moc ráda. To víte, vše nestihnu ověřit a recepty jsou spíš návodem. Moc děkuji za Vaši zkušenost, Bombyliusi. Já se nyní také již přikláním více zase ke špaldové mouce než ke klasické pšeničné. Špalda je sice také pšenice, ale o mnoho kvalitnější druh, vlastně původní - historický, a také prospěšnější. Toho lepku má prý méně a je většinou lépe snášena než již vyšlechtěná pšenice a mouka z ní. Ze žitné mouky si to někdy též ověřím...:-) Přeji krásný den. Alemari
  3. monalisa007 Odpovědět
    Milá Alemari, tak zkouška s žitnou moukou je za mnou. A můžu s radostí říct, že úspěšně:-) Jen jsem ji přidala o něco více, z uvedené dávky byla kašička příliš řídká (asi má jiné sací schopnosti), ale ve výsledku jsou marokánky skvělé! Sice u nás chyběly fíky i datle, ale nahradila jsem je meruňkami a brusinkami. Opravdu to stálo za to. Myslím, a stejný názor sdílí i můj malý šestiletý bráška, že toto cukroví opravdu do Vánoc nevydrží.:-) Ještě jednou děkuji za tyto skvělé stránky a báječné recepty. Monalisa007
    • Alemari Odpovědět
      Tak to Vám z celého srdce gratuluji, milá Monaliso !! Jsem moc ráda, že se Vám povedly. Zrovna si na ně též navažuji ingredience, budu je péci zítra a tak si chystám hned dvojitou dávku. Sice u toho pak sedím minimálně hodinu :-) až dvě a než se to upeče, ale toto cukroví je u nás tak oblíbené, že prostě bez něho Vánoce být nemohou...:-) Ani se nedivím, že u Vás nevydrží. Já je též chráním skoro vlastním tělem :-), aby se nesnědly. Což nyní, to jsou děti již velké, ale když byly malé, tak to bylo nějakého žadonění. Je to tak. Cukroví chutná asi nejvíc před Vánocemi. :-) Přeji úspěšní tvoření a pečení ! Alemari
  4. chobotnicka Odpovědět
    Dobrý den Alemari, velmi děkuji za tyto úžasné stránky. V současnosti jsem hodně doma a proto téměř každý den něco zkouším vařit nebo péct. Recepty na vánoční cukroví mě velmi zaujaly a tak jsem hned vyzkoušela marokánky. Takovou dobrotu jsem ještě nejedla. Musím říct, že jsou naprosto úžasné, kdysi jsem je kupovala v cukrárně, ale teď už mě to ani nenapadne. Navíc se mi líbí, že neobsahují pšenici, jak je tomu u mnoha výrobků v obchodech. Zkusila jsem je uschovat do ledničky, ale i přesto dost rychle mizí, takže se chystám na další pečení, tentokráte ve dvojnásobném množství. Děkuji za všechny vynikající recepty na Vašich stránkách a přeji krásné Vánoce a spoustu inspirace pro vymýšlení dalších nových výborných receptů. chobotnicka
    • Alemari Odpovědět
      Milá Chobotničko, děkuji za krásné slovní pohlazení. Jsem moc ráda, že zkoušíte dle mých receptů vařit a také, že Vám jídla chutnají. Přeji též krásné Vánoce. Alemari
  5. Lucie Odpovědět
    Dobry den, mockrat dekuji za Vase uzasne recepty. Jen resim nas problem s nahrazenim suseneho zajice za neco zdravejsiho. Jsme bez bkm, lepku i vejce a bohuzel po zajici mame alerg. reakci. Cimz predesilam, ze tyto typy mlek jsou pry ze zdrave vyzivy to nejmene zdrave svym slozenim, ale cim jej nahradit s tim jsem v koncich. Nemela by jste napad, prosim? dekuji Lucka s rodinou
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji milá Lucko. Nu, neviděla bych to tak černě s těmi "zajíci". Když se to nepřehání, dá se to snést, ale máte pravdu, je v nich nějaká chemie, která sice život přímo neohrožuje jako chemie v jiných klasických potravinách, ale může vadit tak jak píšete. Zkuste tedy tato sušená mléka prostě nedávat. Nebo tady u marokánků můžete použit přímo tekuté nápoje z Alnatury a v nich uvařit základní kašičku, do které se pak dávají oříšky, mandle a sušené ovoce...Bude to schůdné...Alemari
  6. Eva H. Odpovědět
    Dobrý den, díky za super recept. Včera jsem pekla (z žitné mouky, jinou ani nemám) a marokánky jsou skvělé. Jen z doby, kdy jsem ještě jedla cukr, si pamatuji marokánky tvrdé, až křupavé. Tyhle jsou ale měkoučké, místy až mazlavé. Částečně to určitě bude sušenými švestkami, ty byly mazlavé i za syrova. Ale napadlo mě, jestli to tak je u Vás normální nebo jestli jsem je třeba měla péci více zprudka / níže položený plech v troubě apod. Díky a mějte se krásně.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji milá Evo. Je pravda, že když peču marokánky, tak je mám každý rok jiné. Někdy jsou měkčí a někdy jsou tvrdší. Zjistila jsem, že tvrdší je mívám, když je těsto řidší a více se rozteče při pečení do stran a vytvoří větší a nižší placičku, pak se vytvoří i tvrdý spodek. Pakliže udělám tu výchozí kašičku tužší, musím marokánky tvarovat na plechu i lžičkou či rukou, abych je trošku "rozplácla". Tyto jsou po upečení měkčí, protože se pečou ve vyšší vrstvě...Mám osobně ráda ty měkčí, protože si na nich aspoň nevylámu zuby :-) Jistě určitou roli hraje i obsah surovin. i měkké švestky celou marokánku změkčí. Prudké pečení moc nedoporučuji, mohou se při něm spálit zkaramelizované okraje a pak je nutno je odlámat, protože jsou až hořké...Čokoládová poleva zespodu však všechny tyto nedostatky zakryje. Jak připečené okraje, tak zpevní i ty měkké marokánky. Mějte se hezky a ať se daří. Alemari
  7. Iveta Odpovědět
    Dobrý den, tento týden se chystám upéct marokánky podle Vašeho receptu :-) Moc mě zaujal ten pomerančový olej, ale nemohu ho nikde sehnat. Máte prosím nějaký tip či radu, jak ho "nahradit" či využít něco jiného? Předem Vám moc děkuji a přeji krásný advent.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Nemusíte ho tam dávat...Původně se dávala do marokánků u nás v rodině kandovaná pomerančová kůra....Toto jsem odbourala, byla plná chemie z postřiků a také cukru...Proto dávám sušené meruňky a pro vůni tento olej. Zde sice meruňky přímo nejsou, ty jsou v tom druhém receptu, ale olej jsem dala pro jeho vůni. Ale bude to dobré i bez něho, nebojte... :-) Krásný advent též přeji. Alemari
  8. Eva Odpovědět
    Ze všech ozkoušených receptů na marokánky se vždy pokorně vracím k tomu vašemu. Ale mám dotaz: často používám tapiokovou mouku (škrob). Jaký je váš názor na tuto ingredienci? A dala by se s ní nahradit mouka v marokánkách? V jaké fázi? Děkuji
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji, milá Evi. Také mám doma tapiokovou mouku. Zahušťuji jí omáčky a různé zeleninové směsi. Ale s použitím do marokánek zatím neporadím. Nemám to vyzkoušeno. Ale myslím si, že by to šlo. Nejspíš v první fázi, na uvaření té základní kaše a pak k ní přidat ostatní sladké ingredience. Ale má rada je bez záruky, to jen tak usuzuji, protože stejně ten základ tvoří kaše a z mouk, které škrob obsahují a to je to pojidlo. Zdravím. Alemari

Zanechte odpověď

*