Zeleninové pyré

1 porce | Velmi vhodná polévka pro oslabenou slinivku obzvlášť v rekonvalescenci.

Ingredience:
  • 300–350 g zeleniny (mrkve, celeru a petržele) nebo 1 sáček mražené zeleniny „směs pod svíčkovou“
  • mořská sůl
  • mletý kmín, koření „Horalka“

Hustá zeleninová polévka, spíše pyré, je velice šetrná k našemu zažívání. Jako dietní jídlo ji mohou zařadit lidé s trávicími problémy, ale i ti, co chtějí zhubnout nebo nepřibrat. Zeleninu očistíme, překrájíme na menší kousky a v hrnci zalijeme vodou asi 2–3 cm nad povrch surovin.

Společně s kořením a trochou soli ji vaříme do měkka cca 15–20 minut.

Hlídáme a doléváme vařící vodou, aby se všechna nevyvařila. Pak uvařenou zeleninu mírně zchladíme a i s vývarem Ještě teplou namixujeme v hladký krém.

Máme-li málo vývaru a mixér jde ztěžka, dolijeme při mixování trochu převařené vody.

Pyré nalijeme do talíře. Jako příloha jsou nejlepší rýžové extrudované chlebíčky nebo i burizony.

Zastoupení zeleniny můžeme volit v různých váhových poměrech a tak pak dostaneme i pyré v jiném barevném odstínu.

Kdo má rád do polévky vařenou rýži, tak tomu doporučuji uvařit trochu rýže Basmati (cca 30 g) ve slané vodě a přidat k polévce. Je to velmi dobrá a též „pro oko“ pěkná kombinace.

Poznámka: Zeleninové pyré je kašovité konzistence a považuji ho za léčivý krém pro nemocnou slinivku. Zařazuji ho jako jedno z prvních jídel v rekonvalescenci po akutním záchvatu slinivky, ale je vhodnou snídaní nebo svačinou i v klidovém období.

Často jsem zeleninovým pyré zahajovala den a spolu s jahelnými nebo pohankovými křupkami jsem byla po této snídani na 2–2,5 hodiny kvalitně a bezbolestně zasycena.

Zeleninové pyré je také vhodné zařadit do dětského jídelníčku pro svůj vysoký obsah minerálů a beta karotenu z mrkve. Nemáme-li zrovna trávicí potíže, omastíme si pyré kvalitním panenským olejem a zpestříme čerstvou petrželkou.

28 517 zobrazení článku
O autorce

Zanechte odpověď

*