Jejich zařazením do stravovacího režimu prospějeme svému zdraví, ať jsme zdrávi nebo máme oslaben trávicí trakt.
Pro méně funkční slinivku jsou to dokonce velmi prospěšné dny a proto je dobré občas držet odlehčovací den ovocný, den zeleninový nebo rýžový. Já jsem tuto stupnici rozšířila i o den ovesný. Také je vhodné využít dle lunárního kalendáře k detoxikaci půst jogínský.
Pro postní dny si můžeme zvolit buď pravidelně některý den v týdnu anebo se budeme držet lunárního cyklu a držet půst ve dnech, kdy je měsíc v jednotlivých fázích, v úplňku nebo v novoluní či také ve čtvrtích.
Odlehčovací dny
Pravidelně zařazené odlehčovací dny uleví našemu trávicímu traktu, protože nezatíží tělo přívalem různorodých i když třeba dobře zvolených potravin a pokrmů a umožní mu zregenerovat síly. Kvalitní a přitom jednoduchá strava nevyžaduje tvorbu mnoha trávicích enzymů současně a proto je i pro oslabenou slinivku vždy vzpruhou a odlehčením.
V odlehčovací den si vždy dopředu zvolím na celý den buď ovoce nebo zeleninu, které pak s přestávkami, v několika denních dávkách, pojídám. Někdy v tento den, dle vnitřního pocitu, zvolím třeba na dopoledne jenom ovoce a odpoledne zase zeleninu. Vždy podle chutě a nálady. Většinou se na takový den i těším, protože se dosyta najím oblíbených potravin, které při normální stravě mohu jenom omezeně.
Ovoce nebo zeleninu jím přes den co nejvíce syrovou a večer si dávám jenom jídlo vařené. Mám-li celý den ovocný, tak večeřím nějaký čerstvě uvařený kompot nebo kaši z jablek a v zeleninový den dušenou zeleninu ve formě mixovaného zeleninového pyré nebo šetřící zeleninové polévky anebo přímo dušenou zeleninu vcelku.
Také rýžový nebo ovesný den řadím mezi odlehčovací dny. V rýžový den jím vařenou rýži nebo cokoliv z rýže přes celý den a když mám potřebu něco „kousat“, tak stravu doplňuji rýžovými „pufovanýni“ chlebíčky. Také je výborná vodová kaše z rýžové krupičky nebo rýžový puding vařený z hladké rýžové mouky zcela bez dalších přísad. Ten je dostatečně objemný a vyvolává větší pocit nasycení.
V odlehčovací ovesný den si vařím opakovaně léčivý ovesný vývar, který jím bez scezení a prostřídávám jej se suchými ovesnými vločkami. Ty si beru i s sebou do „terénu“, když by mne náhodou zachvátil větší hlad mimo domov. Po dokonalém rozžvýkání chutnají sladce a zasytí.
V odlehčovací dny je nutno dodržovat dostatečný pitný režim a pít kvalitní čistou vodu nebo bylinkové čaje v množství 2–3 litry za den.
Postní den
Názory na to, co je to půst se mohou velmi lišit. Různé prameny uvádějí také různé informace. Někdo hlásá, že půst je vlastně hladovka, kdy člověk přijímá pouze čistou vodu a někdo pod tímto pojmem má vžitý spíš přísný dietní stravovací režim.
Jsem toho názoru, že půst je takový den, kdy nedržíme hladovku, ale přijímáme očišťující jídlo v omezeném množství, aby tělo nestrádalo nedostatkem živin. Půst odlišuji od odlehčovacích dnů množstvím potravy.
V odlehčovací den jím dostatek, dle chuti, stravy jednoho druhu – ovoce nebo zeleniny, rýže popř. vloček. Postní den je sice obsahem stravy stejný, ale množství potravin se snažím hlídat, dávám je v menší dávce a také spíš v tekuté podobě u ovoce a zeleniny a v kašovité podobě u uvedených obilovin. Čím je potravin méně, tím je to pro tělo lepší. Tělo v postní den spálí přebytečné tuky, které se nám ještě neusadily, trávicí systém si odpočine a pročistí se.
Jogínský půst
má trochu jiný charakter a dle získaných informací pomáhá tělu nejvíce s detoxikací. Jogínský půst se drží dle lunárního kalendáře vždy 11. den po úplňku nebo novoluní. Jeho dodržování přináší tělu mnoho prospěšného. Pijeme-li v tento den dostatek tekutin, především čisté vody, bylinkových čajů nebo též čerstvých ovocných, popř. zeleninových šťáv, dodáme tak tělu nějaké živiny i vitamíny a nemusíme mít obavy, že bychom strádali.
Šťávy se přes den musí připravovat čerstvé na odšťavňovači. Nepoužíváme žádné šťávy z krabic, které jsou možná bez cukru, ale určitě nějakým způsobem konzervovány. Tyto šťávy sice zasytí, ale nejsou „živé“, nepřinesou tělu žádnou vitální energii. Mléko nepijeme, protože není nápojem, ale pokrmem.
Vzhledem k tomu, že potřebujeme dostatek času k přípravám tekutin, je vhodné si zvolit den, kdy jogínský půst připadne na sobotu nebo neděli, anebo si vezmeme dovolenou. V závěru dne, po 17 hodině, si připravíme jako odměnu jedno vařené jídlo. Většinou volím léčivý vývar z ovesných vloček nebo dušenou zeleninu s rýží, jahelnou kaši, pohankovou kaši, ovesnou kaši s otrubami, ale v tento den kaše bez obilného „mléka“, polévku z dýně Hokaido, zeleninové pyré apod.
V postní dny se při čištění mohou objevit nepříjemné pocity, jako bolesti hlavy a únava, ale to je příznak jenom očistného procesu. Je doopravdy nutné hodně pít, abychom pomohli z těla vyplavovat uvolněné toxiny.
Něco málo k hladovce
Podle mých načerpaných informací půst není čistá hladovka, která je pro detoxikaci organizmu s největší pravděpodobností nejúčinnější. Ovšem na tu je potřeba se také připravit a nejen fyzicky, ale i duševně. Léčebnou hladovku můžeme zpočátku dodržovat jenom pod odborným dohledem zkušených terapeutů. Pouze tehdy, až se člověk naučí opět komunikovat vnitřně se svým tělem a má již dostatečnou praxi v půstech a také má odvahu podstoupit nějaké odříkání, může praktikovat tyto techniky v souladu se svým vnitřním cítěním a intuicí.
Volba termínu
Pro všechny očistné dny je potřeba vždy zvolit dny, které prožíváme bez stresů, klidné, nejlépe o dovolené. Fyzická zátěž neškodí.
Je známo, že dle lunárního cyklu je proces detoxikace účinnější v období, kdy měsíc couvá, tedy po úplňku. To se tělo snáze zbavuje všeho nepotřebného. Chceme-li zařadit i z důvodu snížení hmotnosti pár takových dnů, volíme právě tyto dny a s výhodou třeba i den, na který připadá po úplňku jogínský půst. Možná budeme překvapeni svým dobrým vnitřním pocitem a účinky takového pročištění.
Postní a odlehčovací dny také pomáhají regulovat životosprávu po stravovacích vychýleních, způsobených mimořádnými slavnostními událostmi, při kterých jsme třeba snědli víc, než jsme chtěli a cítíme vnitřní vinu. Jeden den půstu nás zbaví jak tohoto pocitu, tak kolujících tuků v krevním řečišti, které se nám právě chystají usadit. Dostat je z těla později je pak mnohem náročnější.
Po opakovaném praktikování očistných a postních dnů si tělo zvykne na tento režim a dosáhneme pravidelného vylučování a ozdravění tlustého střeva. Je známo, že dlouhověkost úzce souvisí se střídmostí.
Očištěné tělo také nepotřebuje k zasycení velké množství potravin a tak se nám může postupně při určitém energetickém výdeji upravit hmotnost na optimální hladinu. Můžeme zhubnout, máme-li něco navíc, ale hubení mohou zase přibrat, protože po čištění se jim budou ve střevech lépe vstřebávat výživné látky z potravy.
Závěrem
Uvedené rozdělení odlehčovacích a postních dnů nemusí být nutně v souladu s odbornou literaturou či názory jiných vyznavačů detoxikace. Je to můj způsob přístupu a nikomu tuto terminologii ani praxi nevnucuji. Cítím ale, že roky dodržování tohoto režimu velmi ovlivnily můj zdravotní stav, který se v mnoha směrech markantně zlepšil. Tyto techniky vám předkládám na zvážení a kdo chce, může sám následovat.
Slazení...Při postních dnech by se nemělo ničím sladit..tedy ani cukrem, tím už vůbec ne :-(, ani sirupem. Pakliže pojímáte půsty volněji, tak snad pár kousků sušeného ovoce k té kaši a jenom k ranní.
Co se týče vaření rýže natural, je mnoho názorů a já vycházím jak z informací z literatury, tak z vnitřního pocitu.
Vodu z namočení celozrnné rýže vylévám, protože je v ní, dle mého a i jiných názorů, vyluhována kyselina fytová a ta tvoří s minerály jak z potravy tak z tělních tekutin pak v těle nerozpustné fytáty, takže vlastně tělo ochuzuje o minerální látky, které by mohlo v organické podobě lehce vstřebat. Nevím v jakém množství je ochuzuje, nemám to podloženo chemickým rozborem :-) a určitě se najde mnoho lidí, kteří by s tímto třeba nesouhlasili. Nejsem v tomto garant :-), takže všeobecně platný návod neposkytuji, pouze Vám sděluji svůj návod, který používám. Je pak, milá Moniko, již na Vašem zvážení, zda jej budete aplikovat též :-).
Informaci jsem uvedla stručně v poznámce u receptu na rýžový puding. Mějte se pěkně a přeji krásný den. Alemari