Pohankové koláčky s kokosem

různý počet dle velikosti

Ingredience:
  • 100 g pohanky lámanky
  • 500 ml vody
  • 20 g sušeného sojového nápoje s příchutí vanilky
  • 2 vrchovaté lžičky karobu
  • ½ lžičky skořice
  • ½ lžičky mletého fenyklu
  • špetka mletého hřebíčku
  • 70 g strouhaného kokosu
  • 1 žloutek
  • 1 bílek (je-li malý, tak i 2)
  • 60–90g medu dle chuti
  • 1 lžíce slunečnicového oleje
  • 3 kapky citrónového arom. oleje „Just“

Pro mlsné jazýčky lze připravit zdravé koláčky z pohanky. Uvaříme pohanku lámanku s 500 ml vody do měkka. Vaříme tak dlouho, až se voda téměř vyvaří. Do horké kaše rozmícháme sušený sojový nápoj, karob, med a veškeré uvedené koření.

Kaši necháme zchladnout. Přidáme kokos, žloutek a vše dobře promícháme.

Těsto ovoníme citrónovým aromatickým olejem místo citrónovou kůrou a omastíme lžicí slunečnicového oleje. Ten pro oslabenou slinivku ani nemusí být, ale ostatním dodá tělu kvalitní tuky.

Z bílku ušleháme sníh, můžeme přidat i jeden bílek navíc. Sníh opatrně vmícháme od hotového těsta z kaše a lžičkou tvoříme na plechu na pečící papír hromádky, které trochu zaoblíme do kulata.

Koláčky upečeme v mírné troubě při 180-200 °C. Pečeme 50-60 minut a vždy po 15 minutách koláčky kontrolujeme, aby se nepřipekly.

Díky přidanému šlehanému bílku koláčky lehce naskočí. Jsou měkké a kypré i bez prášku do pečiva.

Pohankové koláčky dobře chutnají s ajurvédskou kávou s obilným mlékem.

Poznámka: Tyto koláčky z pohanky jsou velice jemné a snese je i oslabená slinivka. Svou chutí připomínají kokosovo-kakaové sušenky Koka, které jsem mívala dříve moc ráda.

Ne všichni v rodině milují pohanku, ale tyto koláčky zmizely beze stopy a někteří ani netušili, že ji jedí. Někdy moc informací může být ke škodě a předsudky pak brání zdravému stravování. Pro mne bylo důležité, že chutnaly.

Existují šetrnější způsoby vaření pohanky, třeba v peřinách, ale v našem případě pohanka bude podléhat dalšímu tepelnému zpracování, tak obsah rutinu již přípravou neovlivníme. Ovšem další její výživové přednosti budou zachovány. Určitě koláčky budou vhodné také pro bezlepkovou dietu.

24 207 zobrazení článku
O autorce
10 Komentářů
  1. Nataly Odpovědět
    Dobrý den, milá Alemari, pohankové koláčky se povedly na jedničku a smsli si i další členové rodiny, co tzv. zdravou stravu nemusí. :) Děkuji za inspiraci. :) Napadlo mě, jak je to asi se skladováním a dobou použitelnosti takových a podobných výrobků (z pohanky, jáhel, rýže)? Tedy né, že by někdy něco zbylo :D, ale jdu v pondělí, což je až za čtyři dny, ke kamarádce a ráda bych jí vzala koláčky na ochutnání, ale netuším, jak dlouho a za jakých podmínek je mohu skladovat, aniž by přišly k úhoně. Máte prosím nějakou zkušenost? Děkuji. Krásný den. :) Nataly
    • Alemari Odpovědět

      Milá Nataly, přeji též dobrý den. Děkuji Vám za zprávu, že se povedlo a chutnalo :-)

      Co se týče skladovatelnosti, tak většinou nezkouším do krajnosti, jak dlouho výtvory vydrží, to je mi líto té práce, ale mám ověřeno, že pudingy, různé koule v ledničce vydrží 2-3 dny a jsou stále dobré. Delší dobu jsem raději nezkoušela, přec je tam teplota jen tak 6-8 st.

      Pečivo vydrží déle. Ale já bych doporučovala, pokud víme, že se hned nesní nebo jsme ho udělali více a potřebujeme je uchovat déle, tak i drobné pečivo uchovávat v chladu, v létě v lednici v zavřené krabičce.

      Je to různé, dle toho, je-li pečivo trvanlivé jako cukroví nebo jsou to buchty, nákypy apod.

      Co vím, že se sní během dvou tří dnů, tak to nechám volně ložené, jen přikryté ubrouskem či čistou utěrkou, na stole, aby si doma mohli brát dle chuti, většinou se to také tak v té době sní. To pečivo, které chci uchovat týden až 14 dní, to pak zmrazím. Zabalím ho do papíru na pečení a pak do igelitu a dám do mrazničky. Cukroví vydrží v mrazničce až měsíc bez problémů.

      Rozmrazení pak trvá asi 1 hodinu, je to dle velikosti, a to nechávám pečivo rozbalené při pokojové teplotě a bývá téměř jako čerstvé. Pohankové koláčky bych asi zkusila dát na čtyři dny hodně do chladu anebo tedy i do mrazničky. S pozdravem Alemari

  2. Wendy Odpovědět
    Dobrý den, v prvé řadě děkuji za zajímavé recepty. Tyto stránky jsou inspirací, když chci zkusit něco nového. Dnes jsem zkusila koláčky. Recept je bezpochyby výborný, ale jelikož jsem kuchtík-začátečník a tak trochu jsem experimentovala, vyšly mi spíš takové neelegantní placičky :) Lámanku nekupuji, použila jsem celou (světlou) pohanku, místo půlky kokosu jsem dala oříšky, místo fenyklu zázvor... Chyba byla ale asi v tom, že jsem udělala těsto řidší, než by zřejmě mělo být. Voda se mi z pohanky sice téměř vyvařila, avšak ne zcela. Příště zbytek vody sleju :) Samozřejmě se pak od toho odvíjela i doba pečení, která když přesáhla 45 min., placičky se lehce připekly. Ale moje babička říká, že připálené je dobré na krásu, takže to až taková škoda není :D
    • Alemari Odpovědět
      Ano, tak nějak se to říká, milá Wendy. Jsem ráda, že to berete s humorem. To je správné. Jojo, chybami se člověk učí. Nebojte, nejste sama. Moje maminka zase říkávala: "Učený z nebe nespadl" :-) Přeji příjemné tvoření a pečení. Alemari
  3. Dania Odpovědět
    Díky moc za skvělý recept. Z pohankové lámanky si skoro každý den vařím kaši k snídani a teď jsem zase objevila nové využití. Koláčky jsou vynikající a příště je udělám z dvojnásobné dávky. Je to první recept, který od Vás zkouším.. a rozhodně ne poslední :)
    • Alemari Odpovědět
      Děkuji Vám a jsem ráda, že se Vám koláčky povedly a chutnají. Máte-li ráda pohanku, mohu Vás potěšit. Ještě mám v plánu předat pár receptů - na řezy, nákyp, placky atd. Jenže jde to krok za krokem. Zdravím. Alemari.
  4. Andrea Odpovědět
    Dobrý den, milá Alemari, chtěla jsem Vám moc poděkovat za Vaše báječné recepty. Jak vidno, i zdravá strava může být velice chutná. Do doby, než jsem objevila Vaše stránky, moje rodina znala pohanku především pouze s brynzou na slanině :-( . Nicméně ráda bych se zeptala, zda neuvažujete o vydání druhé kuchařky, určitě by množství nových receptů bohatě na novou knihu vystačilo. Rozhodně je mnohem příjemnější listovat knihou než neustále mít "pomoučenou" klávesnici.:-) Přeji Vám mnoho úspěchů ve Vaší práci. S pozdravem Andrea
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji, milá Andreo. Děkuji za Váš příspěvek a přání úspěchů. Ano o vydání další kuchařky uvažuji, ale pro pracovní vytížení se k ní dostanu asi až příští rok. Přeji jen vše dobré a srdečně zdravím. Alemari
  5. Alena Odpovědět
    Dobrý den, tak jsem zkoušela péct sušenky, ale nějak se nezdařily - těsto bylo po přidání bílku příliš tekuté, tak se mi místo sušenek vytvořily úzké placičky, které nešly z pečicího papíru sundat a drolily se. Chuťově ale nejsou ty drobečky vůbec špatné :) Tak přemýšlím, kde se stala chyba..... Ještě se chci zeptat, jestli mají být ty sušenky i po upečené měkké a zda by to šlo i bez toho bílku?
    • Alemari Odpovědět
      Milá Alenko, též přeji dobrý den. Tak to netuším, kde se stala chyba. Tyto koláčky se mi zatím vždy podařily. Možná jste nevydusila dost vodu z pohanky nebo tak kaše nebyla dost prochladlá, netuším :-(. Bílek, který je v podobě sněhu těsto spíš spojí. Zda to jde bez něho? Myslím si, že jde ledacos, ale nemám to odzkoušeno. Vajíčka zde působí právě tu kompaktnost. Asi bych zkoušela dál a nevzdávala to. Tento recept mám ověřen a dle komentářů i dalšími čtenářkami, hmm... a jsou to takové placičky jako marokánky :-). Ano i po upečení jsou na zkus měkké, jako koláčky. Jejda, vždyť jsem je tak vlastně nazvala :-) Určitě nekřupou. Držím palce a srdečně zdravím. Alemari

Zanechte odpověď

*