Z pohanky lze připravit pro mnohé lidi možná netradiční, přitom velice rychlou variantu těsta na ovocné knedlíky. Budeme potřebovat pohanku lámanku a pak i pohankovou hladkou mouku. Vejce vynecháme.
„Kabátek“ bude na ovoci kupodivu držet i bez vajec, ale pro lepší zpracování přidáme trochu škrobu. Odvážené množství pohanky prohlédneme na stole a vybereme ostré kousky tmavých slupek, které mohou někdy být ještě přítomny.
Vsypeme do hrnce, zalijeme přesným množstvím vody, mírně osolíme a jen přivedeme k varu. Nevaříme. Jakmile pohanka zpění, přikryjeme hrnec pokličkou, zabalíme do utěrky a dáme na 45 minut do peřin nabobtnat.
Bude-li pohanka v peřinách déle, nevadí, je to jen k dobru. Před přípravou těsta pohanku vyjmeme a ještě do teplé zamícháme v hrnci sušený rýžový nápoj, který se krásně rozpustí.
Pohankovou kaši necháme vychladnout. Ještě stále v hrnci přikápneme aromatický olej, máme-li, a přisypeme škrob a zatím jen 180 g hladké pohankové mouky. Vařečkou vše promícháme se vzniklou pohankovou „mléčnou“ kaší až se vytvoří téměř jednolité těsto.
Těsto vyklopíme na vál a rukama zapracujeme do těsta zbylých 20 g mouky tak, aby se těsto nechytalo válu ani našich rukou. Ty doporučuji také pomoučit nebo otisknout ve škrobu. Je vhodné i vál ještě trochu posypat pohankovou moukou, jen tak pro lepší práci, ale do těsta již není třeba více mouky přidávat.
Z těsta vytvoříme váleček, rozdělíme na čtyři díly, a každou část nakrájíme na stejný počet kousků, dle toho co obalujeme. Při použití švestek jsem z každé čtvrtiny připravila 8 knedlíků a z veškerých přebytků těsta, když se mi zdálo, že je obal moc silný, ještě na závěr dva. Z malých meruněk uděláme určitě knedlíků víc.
Na vále nebo zvlášť v misce si připravíme směs hladké pohankové mouky se škrobem na obalování knedlíků před vařením. V této směsi knedlíky oválíme, aby se nám nerozvářely.
Knedlíky vaříme v mírně osolené vodě, do které přisypeme malou lžičku hladké mouky nebo škrobu. Vkládáme je až do vařící vody a jakmile se voda vrátí k varu, odměříme čas. Bude potřeba asi tak 7–8 minut od dosažení varu dle toho jak je máme veliké a jaká je síla „kabátku“.
Vyzkoušela jsem různé varianty síly obalu, a tak bych zde poradila určitě si již po 6 minutách stoupnout k hrnci a hlídat. Rozvařené jsou totiž pak „raz dva“. Je vhodné vařit také knedlíky v menším počtu, asi tak po 10–12 kouscích, abychom je stačili opatrně a přitom rychle vyjmout. Jen tak se nám naše práce zhodnotí do podoby pěkného díla, za které se nebude kuchařka stydět.
Na posypání jsem zde zvolila instantní kukuřičnou kaši s názvem „Vtipná kaše“, ale určitě můžete použít též celozrnnou strouhanku nebo i jiné posypání, třebas mletý mák či kokos, jak kdo má rád.
Instantní kaši smícháme se sušeným sojovým nápojem s příchutí vanilky a dle mých zkušeností je nejlepší knedlíky přímo v této směsi obalit a pak ještě zbytkem posypat.
Řekla bych, že přímo delikátní oslazení je polití knedlíků javorovým sirupem, ale chutné jsou i oslazené zředěným a ovoněným medem dle návodu na aromatizovaný medový sirup u receptu Ječné nudle s mákem.
Co se týče náplně, veškeré ovoce nám chutnalo, snad zralé švestky nejlépe, ale je již na vás, jakou náplň si sami zvolíte a vyzkoušíte.
P.S.: Občas je připravuji i na kurzech a i pro své blízké...Zatím vždy s úspěchem dle tohoto receptu.. :-)