Ovesné skořicové placky

8 placek

Ingredience:
  • 150 g ovesných vloček BIO
  • 2 polévkové lžíce medu
  • 250 ml vody (je-li v ní výluh ze „stévie“, pak bude recept bez medu)
  • 30 g sušeného ovesného nápoje „Oves Milk“
  • 1 rovná lžička mleté skořice
  • 30–40 g sušených nesířených meruněk
  • 100 g ovesné celozrnné mouky (může být 80 g a 20 g ovesných otrub)
  • 3 kapky citrónového arom. oleje „Just“ (nemusí být)
  • asi 30 g hladké špaldové mouky BIO na vál

Obvykle používám k oslazení ovesných skořicových placek kvalitní med. Nyní jsem je zkusila osladit stévií, aby víc vyhovovaly i dietnímu omezení při oslabené slinivce a i při cukrovce. Chutnaly téměř stejně.

Pokud bych to druhým neřekla, tak by to asi ani nepoznali. V receptu uvádím přípravu pro obě varianty. Liší se jenom v začátku postupu.

V případě použití medu, zalijeme ovesné vločky jenom kvalitní vodou a necháme nabobtnat. Budeme-li sladit stévií, osladíme si tuto vodu silnějším výluhem ze stévie.

Vločky také můžeme namočit přímo do scezeného čaje ze stévie, který si připravíme příjemně sladký.

Musíme počítat s tím, že přídavek ovesné mouky oslazení zmírní. Až vločky změknou, přidáme med v případě této varianty. Při použití stévie nabobtnalé ovesné vločky již nesladíme. Dál postupujeme stejně.

Přimícháme k nim sušený ovesný nápoj, skořici, na jemno nakrájené nesířené meruňky, pár kapek citrónového arom. oleje, ovesnou mouku a vytvoříme hutné těsto.

Těsto vyklopíme na pomoučený vál a obalíme v mouce. Rozkrájíme asi na 8 kousků, které také obalíme v mouce, aby šly tvarovat. K pomoučení používám raději hladkou špaldovou mouku, je jemnější a kousky lépe obalí. Ovesná celozrnná mouka je dost hrubá a na obalování a vyvalování placek se mi neosvědčila, i když jsem chtěla původně zachovat použití pouze jednoho druhu obiloviny.

Rukou vytvoříme placky a opatrně je přendáme na plech vyložený pečícím papírem. Můžeme také placky dotvořit až na plechu, protože jsou dost měkké a trošku hůř se s nimi pracuje.

Pečeme zhruba 25-30 minut v troubě do růžova asi při teplotě 150-180 °C. Doba pečení závisí na síle placek. Po 15 minutách je dobré placky zkontrolovat třeba u jedné rozlomením a obrátit, aby byly opečené z obou stran.

Poznámka: Když nám dojde pečivo, jsou tyto placky rychlou náhradou pro zdravou snídani, která dobře zasytí. Třeba s kakaem z obilného mléka.

Já jsem si dala 2 placky s ajurvédskou kávou s ovesným „mlékem“ a moje slinivka je snesla velice dobře a byla jsem sytá 3,5 hodiny, což je dost dlouho, vzhledem k tomu, že musím jíst kvůli slinivce častěji …

O Stevii sladké jsem se zmiňovala u receptu Jahodová zmrzlina se Stévií. Dříve jsem do sladkých placek vždy používala med, ale mé slinivce nevyhovuje ani velké používaní medu a tak hledám náhradu pro sebe a také pro ty, co drží třeba dietu redukční nebo diabetickou. Ovesné placky oslazené výluhem z této bylinky jsou dostatečně sladké a pomohou uspokojit touhu po sladkém pokrmu.

Při pečení jsem část placek dala do horkovzdušné trouby. Upekly se také dobře, ale jsou to ty světlejší v pozadí na talíři. Placky, co byly v plynové troubě se upekly za stejný čas víc do růžova, ale obojí chutnaly stejně.

28 131 zobrazení článku
O autorce
4 Komentářů
  1. Kwiki Odpovědět
    Dobrý večer, kolik odměrek sladkého polibku mám přidat při použití stévie? Děkuji.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer Kwiki. Tento recept jsem kdysi připravovala jenom z výluhu ze sušené stévie, sladký polibek jsem neměla, takže nyní mohu jen odhadovat. Snad jedna rovná maličká odměrka, kterou přibalují ke krabičce by mohla na čtvrt litru vody stačit. Určitě bych si to spíš ochutnala. Však jde dosladit stévií ještě i v těstě, když by to nestačilo...:-) S pozdravem Alemari P.S. Lehce jsem, milá Kwiki, Váš komentář stylisticky upravila. Myslím si, že jste to tak zamýšlela. :-)
  2. Hana Odpovědět
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat co se dá použít místo zajíce? Dělám domácí obilné mléko.. Děkuji!
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Za jakékoliv mnou použité obilné mléko, zde je to např. Oves Milk, můžete použít i Vaše doma vyrobené obilné mléko. Případně lze připravovat placky i bez něj. Alemari

Zanechte odpověď

*