Nákyp z rýže natural

1 plech | Pro oslabenou slinivku je velice vhodný.

Ingredience:
  • 250 g rýže natural v suchém stavu
  • 3 vejce
  • 60 g sušeného rýžového nápoje
  • 60 g rýžového sirupu
  • mletá skořice
  • 4–5 kapek citrónového arom. oleje „Just“
  • půlky švestek (lze i zmražené nebo zavařené bez cukru)
  • trochu mořské soli
  • trochu olivového olej na vymaštění plechu
  • kukuřičná strouhanka na vysypání plechu

Rýže natural je ceněna pro svůj vysoký obsah vitamínů, minerálních látek i vlákniny, o které je bílá hlazená rýže již značně ochuzena. Je prospěšné ji zařazovat častěji do jídelníčku i když je trochu náročnější na přípravu. Rýži natural odvážíme, zalijeme čistou vodou a před vlastním vařením ji dáme na 2–3 hodiny namočit.

Po namočení vodu slijeme a rýži natural zalijeme 600 ml čisté vody, trochu osolíme a vaříme pomalu mírným varem. Při vaření nemícháme. Vaří se déle než klasická hlazená bílá rýže. Je ji potřeba asi po 20 minutách zkontrolovat, podlít trochu vařící vodou, abychom nepřerušili var a ještě asi 10–15 minut nechat na mírném plameni. Musíme hlídat a vždy trochu vody dolít (asi 2 x).

Chceme-li mít rýži krásně měkkou, je dobré pak celý hrnec i s rýží zabalit do utěrky a vložit do peřin a nechat ještě v teple dojít. Pak ji dáme teprve vychladnout.

Mezitím si ve 100 ml teplé vody rozpustíme rýžový nápoj a rýžový sirup. Nalijeme ho potom ke zchladlé rýži a dobře promícháme. Z vajec oddělíme bílky, které ušleháme se špetkou soli a 2 lžícemi ledové vody do tuha.

Žloutky přimícháme do těsta, přidáme skořici a přikápneme citrónový aromatický olej. Nakonec opatrně vmícháme ušlehaný bílek.

Hmotu rozprostřeme na předem vymaštěný a vysypaný plech. Povrch poklademe půlkami švestek a dáme do mírné trouby pomalu péci. Pečeme při 180–200 °C asi 50–60 minut. Nákyp podáváme teplý, ale je výborný i studený jako moučník druhý den třeba k snídani.

Poznámka: Vodu z namáčení se doporučuje vylít, protože rýže natural obsahuje v obalech zrn, jako všechny celozrnné obiloviny, kyselinu fytovou, která může způsobovat ztráty důležitých minerálních látekv těle.

Rýžový nákyp je bez bílého cukru velice dietním jídlem a je přímo pohlazením pro nemocnou slinivku. Přiznám se, že jsem ho posledně snědla téměř sama. Studený mi chutnal ještě víc. Myslím si, že bude chutnat všem, kdo ctí zásady zdravé výživy. Pro mlsnější lze porci osladit javorovým sirupem. A kdo snese, může si vylepšit studený dezert rostlinnou smetanou.

26 993 zobrazení článku
O autorce
5 Komentářů
  1. Jassmina Odpovědět
    Dobry den. Ja davam podla Mudr.Strnadelovej natural ryzu uz od 1 roka ako prilohu a kasu. Ale ryzovy nakyp nam najviac chuti zo sladkej ryze a namiesto vajec pouzivam rozmixovane tofu s ryzovym mliekom a kukuricnym skrobom. Ta ryza s ochutenym tofu - vanilkovy extrakt + JUST citron je fantasticka. Inspirovala som sa od Vas podla kokosoveho kolaca s tofu a ovocim. Ten nam vsetkym velmi chuti. Prajem krásne dni.
    • Alemari Odpovědět
      Tak to je dobrý nápad, milá Jassmino, s tím tofu a rýží. Děkuji za Váš příspěvek a přeji také krásné podzimní dny. Alemari
  2. Lenka K. Odpovědět
    Když jsem před časem ochutnala rýži natural, připadala mi taková moc tuhá a těžká do žaludku (s to jsem ji vařila dostatečně dlouhou dobu). Již dlouho ji nekupuji a vůbec bych se neodvážila nabídnout ji dětem (2 a 4 roky). Vím, že je moc zdravá, ale na trhu existuje i rýže "parboiled", která je speciálně upravená tak, aby byla odstraněna tuhá slupka a přitom v zrnkách zůstaly důležité vitamíny a minerály. Taková rýže je, myslím, nejen pro děti ideální. Jinak tento recept vypadá velmi chutně a já bych si ho určitě na závěr osladila tím javorovým sirupem, jak doporučujete.
    • Alemari Odpovědět

      Máte pravdu, paní Lenko. Malým dětem bych tuto rýži také nedávala. Je celozrnná a dětský trávicí systém může zbytečně zatěžovat. Zjistila jsem, že rýži natural je důležité před vlastním vařením namáčet a čím déle, tím lépe. Doopravdy minimálně 2-3 hodiny. Mnohdy jsme ji nechala i přes noc. Vodu je vhodné po namáčení také vylévat, abychom se zbavili kyseliny fytové a tím ztrát důležitých minerálů z těla. Také následné dojití v peřinách má svou cenu a rýže jakoby zvláční v zrně. Osobně mi tato rýže chutná nejvíc v uvedeném nákypu, jinak jako příloha mne také mnoho neoslovila.

      Pro malé děti je velice vhodné na nákyp použít jinou rýži, která se dobře uvaří, asi nejlépe nějakou kulatou. Z rýže parboiled jsem ho nedělala, to se přiznám. Asi bych ho pro děti upekla z rýže hlazené, nejlépe z Calasparry. To je rýže vysoké kvality a rozvařená a pasírovaná je vhodná i pro starší kojence jako příkrm.

      Rýži natural jí moc málo lidí v naší rodině a tak kupujeme už roky rýži parboiled. Je doopravdy ideální. Jinou rýži jako přílohu už téměř nevařím. Jak k sojovému masu, tak k drůbežímu a i na různá rizota.

      Tato vaporizovaná, neboli předpařená rýže je doopravdy cenná a výživové kvality jsou velice výrazné. Máme ji v oblibě především kvůli její máslové chuti a také kvůli tomu, že se nerozváří a zůstává stále sypká i když vychladne, jak jsem zmiňovala v článku Celozrnné mouky a obiloviny. Trochu bližší údaje k této rýži uvádím v poznámce u receptu Bazalková rýže.

      Jinak Vám, paní Lenko, děkuji za příspěvek a přeji hodně úspěchů při vaření dětem.

      • Lenka K. Odpovědět
        Děkuji Vám za velice komplexní odpověď! Je vidět, že se zdravé výživě věnujete naplno a hlavně opravdu v praxi. Tím jste mi velice blízká. Musím Váš web prostudovat ještě detailněji, dozvím se určitě spoustu zajímavých věcí.:-) Těším se na další zajímavé, neobvyklé a jistě velmi chutné recepty!

Zanechte odpověď

*