Rýže natural je ceněna pro svůj vysoký obsah vitamínů, minerálních látek i vlákniny, o které je bílá hlazená rýže již značně ochuzena. Je prospěšné ji zařazovat častěji do jídelníčku i když je trochu náročnější na přípravu. Rýži natural odvážíme, zalijeme čistou vodou a před vlastním vařením ji dáme na 2–3 hodiny namočit.
Po namočení vodu slijeme a rýži natural zalijeme 600 ml čisté vody, trochu osolíme a vaříme pomalu mírným varem. Při vaření nemícháme. Vaří se déle než klasická hlazená bílá rýže. Je ji potřeba asi po 20 minutách zkontrolovat, podlít trochu vařící vodou, abychom nepřerušili var a ještě asi 10–15 minut nechat na mírném plameni. Musíme hlídat a vždy trochu vody dolít (asi 2 x).
Chceme-li mít rýži krásně měkkou, je dobré pak celý hrnec i s rýží zabalit do utěrky a vložit do peřin a nechat ještě v teple dojít. Pak ji dáme teprve vychladnout.
Mezitím si ve 100 ml teplé vody rozpustíme rýžový nápoj a rýžový sirup. Nalijeme ho potom ke zchladlé rýži a dobře promícháme. Z vajec oddělíme bílky, které ušleháme se špetkou soli a 2 lžícemi ledové vody do tuha.
Žloutky přimícháme do těsta, přidáme skořici a přikápneme citrónový aromatický olej. Nakonec opatrně vmícháme ušlehaný bílek.
Hmotu rozprostřeme na předem vymaštěný a vysypaný plech. Povrch poklademe půlkami švestek a dáme do mírné trouby pomalu péci. Pečeme při 180–200 °C asi 50–60 minut. Nákyp podáváme teplý, ale je výborný i studený jako moučník druhý den třeba k snídani.
Máte pravdu, paní Lenko. Malým dětem bych tuto rýži také nedávala. Je celozrnná a dětský trávicí systém může zbytečně zatěžovat. Zjistila jsem, že rýži natural je důležité před vlastním vařením namáčet a čím déle, tím lépe. Doopravdy minimálně 2-3 hodiny. Mnohdy jsme ji nechala i přes noc. Vodu je vhodné po namáčení také vylévat, abychom se zbavili kyseliny fytové a tím ztrát důležitých minerálů z těla. Také následné dojití v peřinách má svou cenu a rýže jakoby zvláční v zrně. Osobně mi tato rýže chutná nejvíc v uvedeném nákypu, jinak jako příloha mne také mnoho neoslovila.
Pro malé děti je velice vhodné na nákyp použít jinou rýži, která se dobře uvaří, asi nejlépe nějakou kulatou. Z rýže parboiled jsem ho nedělala, to se přiznám. Asi bych ho pro děti upekla z rýže hlazené, nejlépe z Calasparry. To je rýže vysoké kvality a rozvařená a pasírovaná je vhodná i pro starší kojence jako příkrm.
Rýži natural jí moc málo lidí v naší rodině a tak kupujeme už roky rýži parboiled. Je doopravdy ideální. Jinou rýži jako přílohu už téměř nevařím. Jak k sojovému masu, tak k drůbežímu a i na různá rizota.
Tato vaporizovaná, neboli předpařená rýže je doopravdy cenná a výživové kvality jsou velice výrazné. Máme ji v oblibě především kvůli její máslové chuti a také kvůli tomu, že se nerozváří a zůstává stále sypká i když vychladne, jak jsem zmiňovala v článku Celozrnné mouky a obiloviny. Trochu bližší údaje k této rýži uvádím v poznámce u receptu Bazalková rýže.
Jinak Vám, paní Lenko, děkuji za příspěvek a přeji hodně úspěchů při vaření dětem.