Z podzimních jablíček si můžeme upéci rychlý koláč, který přítomností zázvoru působí i jako zahřívající pokrm. S lahodným bylinkovým čajem bude vhodný do sychravého odpoledne, kdy je nám lépe v teple domova.
Přípravu začneme od jablek, která umyjeme, vykrájíme, oloupeme a nastrouháme na středně hrubo nebo i jemno. Kdo chce, může jablíčka nastrouhat i se slupkou, ale zde vyfocené jablečné řezy jsou, vzhledem ke snaze o docílení doopravdy lehce stravitelného jídla, z jablíček loupaných.
Jablka nastrouháme do hlubší mísy, ve které budeme těsto připravovat. Pakliže máme pocit, že jsou mnoho šťavnatá a uvolňují při strouhání šťávu, tak je lehce odmáčkneme a přebytečnou tekutinu vylijeme do připraveného hrnečku. Ale zatím ji nevypijeme jako mošt :-), ale necháme si ji na ředění těsta, pakliže by se nám nakonec zdálo hutné a suché.
Nyní do mísy přidáme strouhaný zázvor, žloutky, veškeré koření, změklé ghí a panenský olej a dobře promícháme, dokud máme hmotu dobře mísitelnou. Osladíme rýžovým sirupem a dosladíme sladovitem. Zde je mnoho možností na výběr, můžete použít i jen jeden druh sladidla nebo lze dát i tekutý med a množství již nechám na vás. Ochutnáním po upečení a dalším zkoušením si sami ověříte, jaká sladkost vám vyhovuje nejlépe. Recept není nutno do puntíku dodržet :-)
Nyní již jen přidáme rozinky, oříšky, kokos a na závěr mouku a pár kapek aromatického citrónového oleje. Hmota je hustá, někdy přistupuji i k tomu, že ji v této fázi promíchám rukou (můžete si dát chirurgické rukavice, nebudete ušpiněni). Je-li těsto moc hutné, nyní jej můžeme rozředit jablečnou šťávou, která nám zůstala po odmáčknutí nastrouhaných jablíček. Promícháním docílíme jednotné konzistence.
Z bílků našleháme tuhý sníh, který po částech do těsta zamícháme a zlehka zapracujeme. Připravené těsto vyklopíme na plech vyložený papírem na pečení a stěrkou pěkně rozetřeme a rozprostřeme. Ozdobíme spařenými a oloupanými mandlemi, viz foto.
Plech dáme do vyhřáté trouby (kolem 200 °C) a 10 minut zapečeme a pak pečeme při teplotě cca 180 °C asi tak dalších 35-40 minut. Kontrolujeme špejlí. Jednou jsem tyto řezy pekla celou hodinu, protože mi plynová trouba nedrží stabilní teplotu a ta mi nečekaně klesla až na 150°C a tak jsem pak dopékala déle.
Rozhodující pro udržení nakypření je prvních 10 minut, kdy je to třeba zapéci při vyšší teplotě, zde 200°C, a troubu při ní prvních 10 minut ani neotvírat. Jedině tak se při zapečení s našlehaným bílkem udrží výška pečiva. Pak už jen dopékáme…
Po upečení vyndáme plech z trouby a necháme dobře prochladnout. Krájíme úplně vychladlé, pak se nakrájí úhledné řezy a pečivo se netrhá.
Přeji dobrou chuť!
Dáme-li mixované rozinky, docílíme větší plošné sladkosti, s nemixovanými budou řezy vypadat zase trošku jinak, rozinky i oříšky jsou na řezu vidět, viz další foto.