V tomto nevlídném a chladném počasí je dobré zařadit do stravy pokrmy, které nám pomáhají s pokleslou imunitou. Houbičky shiitake jsem nejdříve vařila samotné jen tak ve vodě pro posílení organizmu, ale můžeme je přidat i do polévky, která se tímto stane až téměř léčivou.
Nejdříve je ale potřeba namočit houbičky, nejlépe i přes noc dopředu. Také čočku a bílé fazole. Luštěniny namáčíme odděleně od houbiček, protože namáčecí vodu z luštěnin raději vylijeme, vzhledem k uvolněné kyselině fytové. Ta totiž následně odebírá tělu cenné minerály. Kdežto namočené houbičky budeme přidávat do polévky i s vodou, ve které se namáčely.
Příprava polévky druhý den již nezabere mnoho času. Namočenou čočku s fazolí slijeme a zalijeme čistou vodou (1,5 l) a přidáme 4 bobkové listy a 6 kuliček nového koření. Nabobtnané houbičky shiitake vyjmeme a pokrájíme na plátky a pak spolu s vodou, ve které ležely je přidáme k luštěninám. Vše dáme vařit ještě bez soli.
Luštěniny s houbičkami vaříme asi tak půl hodiny, pak je osolíme a přidáme očištěnou a pokrájenou zeleninu s česnekem a cibulí, přilijeme ještě asi 700 ml vody a uvaříme za přídavku majoránky, bazalky a kmínu vše do měkka.
V závěru v polévce rozvaříme kostku a půl bujonu „Würzl“ a úplně nakonec vsypeme jemné ovesné vločky, které nám polévku zahustí. Vařit dál již nemusíme, když tak velmi krátce, vločky nabobtnají i ve vařící polévce a ztratí svou „syrovost“. Dobře promícháme a část polévky pro lepší stravitelnost můžeme i rozmixovat.
Polévku na talíři posypeme čerstvou řeřichou nebo i jakoukoliv jinou zelenou natí.
Ano, mnoho je toho zakázáno, ale také i povoleno, třeba i to, s čím osobně mám jiné zkušenosti a mnohdy i nesouhlasím a je to povoleno, ale odporuje to zdravému stravování, jako piškoty, marmelády, šunky atd. atd.
Každý jsme jiný a každý můžeme věřit někomu jinému. Já samosebou také vycházím z obecně platných doporučení, ale věřím v tomto ohledu více sobě a svému tělu a svým ověřeným postupům a zkušenostem...Lékaři a nutriční terapeuti a poradci musí brát v úvahu šíři populace, proto jejich omezení jsou širší než pro daného člověka a také nevím, zda napsali své rady po opakovaných zánětech slinivky a mají zkušenosti s dlouholetou dietou na svém vlastním těle. Třeba ano, ale já prociťuji pokrmy intuitivně, ne logicky, a také si vše ověřím svým tělem, a proto mám i vyzkoušeno, že dobře uvařené luštěniny a ještě i rozmixované jsou stravitelné, když se moc nekombinují s dalšími různorodými i zdravými jídly. Všechny luštěniny také neradím...Jen cizrnu, červenou čočku a trochu i klasickou, ale dobře rozmixovanou třeba v pomazánce a také i opatrně. Bílá fazolka jen v malém množství zde v polévce a rozmixovaná do hladka a vše vařeno s podpůrným kořením - kmín a bylinkami - bazalka a majoránka, jde také...
Více najdete v článku.Souhlasím s tím, že o houby, když je nepokoušete, mohou nadělat paseku a vyprovokovat potíže, taktéž česnek a cibule v syrovém stavu. Ale jak cibuli tak česnek tu v syrovém stavu nikde nenabízím...Mám sama zkušenost, že uvařené nejsou na obtíž, protože jsou z nich vyprchané dráždivé silice. Držím dietu již mnoho let a jsem sedm let nyní již bez zánětu, jen s oslabením. Konkrétně zde u polévky s houbičkami shitake uvádím, že je vše lépe dobře rozmixovat.
Milá Alice, jste-li po zánětu, určitě je dobré dodržovat dietu více přísnější a pak pozvolna zkoušet a přidávat a dle svých reakcí si upravovat stravu.
S pozdravem Alemari