Moje slinivka se mi připomíná v normálním životě velice často. I v době, kterou nazývám pro sebe klidové období, se mi ozývá, většinou po nějakém jídle, které vyžaduje více trávicích enzymů. Za roky potíží jsem mnoho přečetla o výživě a získala jsem i kvalitní ústní informace o tom, jak nakládat s oslabenou slinivkou. A nakonec jsem také sama na sobě vyzkoušela dietní opatření a dodržuji ty, která mi vyhovují. Postupně jsem se propracovala k jakési soukromé dietě, která mi umožňuje žít s co možná nejmenšími problémy.
Dieta, která se mi osvědčuje
je kombinací diety diabetické a žlučníkové a vlastně se snažím ještě dodržovat, pokud to jde, i principy dělené stravy. Trvání dietního omezení může záviset na intenzitě prodělaného záchvatu, ale v zásadě by mělo mít trvalý charakter. U sebe bych řekla, že trvalý charakter má již několik let. Kvůli problémům s trávením jsem již před mnoha lety přešla na jiný způsob stravování, do kterého jsem částečně zatáhla i svoji rodinu. Především se snažím dodržovat všechna opatření, o kterých jsem psala v článcích o surovinách a návodech a navíc pro sebe mám, jak je vidět i z poznámek u receptů, další svoje dobrovolná omezení, které mi nikdo nepředepsal, ale které jsem načerpala někdy i z bolestných zkušeností na vlastním těle.
Vše jsem se pokusila shrnout do následujících odstavců:
Závěrem
Kdybych nedodržovala uvedené zásady a omezení, myslím si, že bych recidivu zánětu své slinivky měla často. Někdy si ji člověk může způsobit i ze zdravé stravy, konzumuje-li ji ve spěchu, v nervozitě nebo při psychickém přetížení. I to jsem již prožila. K mnoha poznatkům jsem se propracovala přes bolesti svého těla a ty jsou mi stále zdviženým prstem při volbě vhodných potravin. Prostě, pokud chci existovat bez potíží a problémů s trávením, tak nesmím podlehnout svodům. Zatím se mi to vždy velmi vymstilo. A také se přiznám, že jsem člověk chybující a mnohdy jsem se nepoučila z jedné chyby. Až její několikeré opakování mne ukáznilo.
Přála bych si, aby výše uvedené zásady trochu pomohly vám všem, kteří hledáte co dál po prodělaném zánětu slinivky a ještě třeba nemáte zkušenosti do jaké diety se pustit. Mám na zřeteli, že každý člověk je jedinečný; jeho tělo reaguje jinak a tudíž vaše názory na tuto dietu i vaše omezení stravy mohou být třeba v něčem odlišné. Neplatí vždy vše pro všechny. Je to jen na vašem zvážení…
Oslabená slinivka, která si prošla záchvatem a obdobím rekonvalescence se pomalu a opatrně může vrátit do klidového režimu a být pro člověka nějaký čas bezproblémová, ale je nutné se maximálně věnovat výběru své stravy a také jejímu správnému načasování.
Tak nejdříve k tomu slazení. Víš, milá SimonQo, dědeček asi nebude moci mnoho medu a ani obilných sladů, viď. Je-li diabetik, potřebuje i těch jednoduchých cukrů co nejmíň, aby nepřekračoval svoji denní povolenou dávku. Vím to, že je to potřeba hlídat.
Jeden tip bych měla. U Jahodové zmrzliny píšu o sladké bylince Stévii. Již jsem ji zkoušela jako odvar přímo ze sušené natě, ta se dá koupit jako čaj a nebo jak tam píšu, lze koupit i tinkturu, která obsahuje též zdravý chlorofyl. To je Steviana. A zrovna dnes, jako na zavolanou, jsem si koupila k ověřování ještě jeden výrobek ze Stévie a to je Sladký polibek. Obojí nebylo zatím asi schváleno jako sladidlo, ač se v mnoha zemích užívá právě pro diabetiky, protože je stálé i při vyšších teplotách a nevzniká pachuť. To jsem si ověřovala zatím jenom u Ovesných skořicových placek, které jsem pekla.
Sladký polibek i Steviana jsou cenově dražší, ale výhodnější se mi jeví spíš ten Sladký polibek. Jeho sladivost je vysoká a podobnost s cukrem až zarážející...Na mne je sladký až moc, protože jsem již odvykla a tak i tím budu šetřit. Asi nám vydrží hodně dlouho, ale budu ho ještě zkoušet do receptů, protože občas i mne honí mlsná a pocit sladkosti ještě potřebuji. Právě jsem ho totiž stihla ověřit do Jahelných koulí, které jsou na mne nyní až přeslazené, i když jsem je vůbec neosladila, ani medem, a s radostí je proto přenechám jednomu ze svých synů ke svačině do práce.
Tato „sladidla“ (dávám je schválně do uvozovek, protože v prodejně jsou uvedena jako prostředek pro ústní hygienu, což jsou současně také, protože mají silné účinky i na ústní dutinu) si ale každý musí vyzkoušet na vlastní zodpovědnost, já nedávám žádné záruky. Jenom píšu, k čemu je používám, a jak je postupně ověřuji. Vzhledem k svému chemickému vzdělání a dalších přečtených studií a informací o této bylince, se však jejich účinků neobávám. Člověk postupně objevuje a já též. Když si pročteš SimonQo i komentáře u té jahodové zmrzliny, ještě se dovíš i další názory...
A jinak Ti děkuji za Tvoje slova. Jsem ráda, že jsi si přečetla výše uvedený článek a že Ti mohu být nějak nápomocna. Moc Ti držím palce!
Srdečně zdravím. Alemari.P.S: Dopisuji při převodu článku, že stévie je již schválena v EU jako sladidlo. Alemari
zkráceno Alemari
Nemám, bohužel, prostor a není mým cílem, abych tu vypisovala ještě více detailů, snad to sám můj web ukazuje :-) co jím. Svůj jídelníček zde popisuji i s recepty :-). Jsou to jídla pro oslabenou slinivku a není jich málo. Tato jídla jsem připravila a také snědla při nějakém jídle, ať již snídani či obědu nebo večeři a vše dle zásad, které uvádím v této dietě, která se mi osvědčuje pro oslabenou slinivku. Po zánětu uvádím jídelníček dokonce den po dni i s recepty.
Není těžké si poskládat, že snídám jakékoliv kaše, které mé tělo právě chce...viz Kaše, obědvám nejraději pečivo a to především placky nebo svůj kváskový chléb, vždy s čerstvou a pak i vařenou zeleninou, prostřídám to vším možným co zde z jídel uvádím. Mám ráda rýži, občas ovocné knedlíky, palačinky, luštěniny, a veškeré další pokrmy vhodné k obědu, jak jsem byla zvyklá, jenže v dietnější podobě a večeřím opět to co zde uvádím, třeba v rubrice Ostatní nebo chléb či bílkoviny se zeleninou vařenou či dušenou nebo dle zásad dělené stravy zeleninu s bílkovinami. Myslím si, že je tu uvedené velké množství příkladů jídel, které snídám a večeřím, mnoho :-) Nemám víc co dodat :-)