Toto pečivo patřilo kdysi k mému prvnímu z celozrnné mouky a postupem času jsem odzkoušela další druhy mouk na jeho přípravu. Nazvala jsem je „miništoly“, hlavně z důvodu, že se vlastně pečou malé záviny, které je možno ponechat vcelku, anebo je nakrájet na menší řezy a pak podávat jako čajové pečivo.
Určitě je možné je upéci i z jednoho druhu mouky, v tomto případě bych volila špaldovou, ale směs mouky ječné, špaldové a i odtučněné sojové, dodá pečivu zase jinou nevšední chuť.
Rozhodneme-li se tedy pro tento recept, tak si nejdříve připravíme sušené ovoce, které je dobré zalít vařící vodou a nechat chvíli bobtnat, aby trochu změklo. Lépe se s ním bude pracovat.
Pak si do hlubší mísy odvážíme mouky. V samostatném hrnku si rozpustíme rýžový nápoj a společně s olejem jej nalijeme do moučné směsi.
Směs ovoníme pár kapkami citrónového aromatického oleje a dobře promícháme vařečkou.
Ještě v míse stěrkou těsto zaoblíme v „kouli“ a lehce posypeme moukou a přikryjeme. Necháme alespoň půl hodiny odpočinout, aby mouky dobře nabobtnaly.
V době, co těsto odpočívá si pokrájíme vlašské ořechy na drobné kousky, spaříme pár mandlí a vybereme pár celých půlek oříšků, jak u nás říkáme „žabiček“, na ozdobu.
Odpočinuté těsto pomocí stěrky vyklopíme na pomoučený vál, celou kouli těsta obalíme v mouce a zlehka ještě propracujeme. Dobře prohnětené těsto se nechytá válu ani rukou, protože je dostatečně mastné. Mnoho další mouky do těsta nepřidáváme.
Z těsta vyválíme šišku, kterou si rozdělíme na tři díly. Každý díl na vále rozválíme na menší obdélník o délce, která se rovná šíři plechu na pečení. Já jsem si vyválela obdélníky zhruba o rozměrech 15 x 25 cm. Ale mohou být i větší.
Na středovou část obdélníku po celé délce nasypeme kukuřičnou strouhanku. Na strouhanku poklademe změklé ovoce, které posypeme skořicí a pokrájenými oříšky. Horní vrstva bude opět kukuřičná strouhanka. Okraje těsta přehneme přes středovou část a boční kraje přitiskneme. Miništoly obrátíme tak, aby část s dvojí vrstvou těsta byla vespod. Nyní zahneme dospod též boční okraje.
Připravené štoly přeneseme na plech vyložený papírem na pečení a potřeme rozšlehaným vajíčkem. Povrch ozdobíme mandlemi, ořechy nebo posypeme loupaným sezamem.
Pečeme v mírné troubě při teplotě 180-190°C 45-55 minut. Kdo nemá troubu s okénkem, určitě párkrát zkontroluje pečení.
Celozrnné miništoly jsou po upečení a vychladnutí tvrdší a přitom křehké, proto je krájíme raději ještě za tepla. Studené by se při krájení lámaly a už bychom nedocílili pěkných hladkých řezů.
Kousky pečiva jsou trvanlivé a jsou vhodné k čaji, kávě, jak kdo má rád. Vydrží i delší dobu, tedy pokud se nesní. :-)