Popíšu vám jejich složení, kdybyste je třeba marně sháněli anebo ve vaší blízkosti nebyla podobná prodejna. Tato koření mohu doporučit, doopravdy pomohou s vylepšením chuti mnoha jídel a můžete si podobné namíchat i doma ze samostatných surovin.
Koření „pašerák“
Vynikající směs aromatických bylin s kurkumou a sezamem. V rodině zdomácněla pod jménem „pašerák“. Obsahuje papriku, kurkumu, tymián, kmín, oregano, rozmarýn a sezam. Tato směs se nám stala již téměř neodmyslitelnou pro přípravu nejrůznějších jídel. V rodině je populární nejen do těstovin, masa, k okořenění sojového masa, ale i do pomazánek, slaných omelet a různých omáček.
Maso na šalvěji
Směs koření sloužící pro přípravu kuřecího masa na pánvi, ale kdo rád, tak i vepřového. Složení: šalvěj, kmín, 20% soli, paprika sladká, koriandr, česnek, chilli, hořčičná moučka. V naší kuchyni tuto směs používám především pro přípravu masa kuřecího a sojového, restovaného, pečeného i dušeného, ale též do bramborového guláše.
Provensálské koření
Tato směs je asi známější. Je to tradiční směs francouzské kuchyně a je určená k přípravě drůbeže, do salátů, bylinných omáček apod. Obsahuje rozmarýn, tymián, saturejku, bazalku, estragon a šalvěj.
Chicken masala
Pikantní indická směs koření vhodná k přípravě kuřecího masa. Obsahuje chilli, kurkumu, cumin (římský kmín), cibuli, zázvor a česnek.
Chimichuri
Přísně střežená indiánská receptura na vynikající koření na bázi sušeného kečupu je určena k ochucení minutek. Přidává se do marinád ve směsi s olejem, ve které se maso nechává odležet. Je vhodná i do zeleninových salátů, pomazánek a vaječných nebo sýrových pokrmů. Směs je argentinského původu a původní domorodé použití je na salát z okurek, pórku a dalších druhů zeleniny nebo k ochucení fazolí.
Čínská specialita Wu–fen
Směs koření určená k přípravě východoasijských pokrmů z masa, zeleniny a rýže. Obsahuje zázvor, hřebíček, šafrán, kurkumu a skořici. Zmiňuji ji zde, protože mne její složení zaujalo natolik, že mám chuť tuto směs také vyzkoušet do nějakého pokrmu.
Koření na špagety
Používám občas k ochucení omáček, podávaných spolu se špagetami a jinými těstovinami. Pochází z italské kuchyně a lze ho použít i na polévky či zeleninové lečo. Obsahuje karotku, sůl, česnek, tymián, bazalku, pepř, majoránku, oregáno, rozmarýn a saturejku.
V prodejnách se zdravou výživou kupuji z ochucovadel především koření Horalku a také kvalitní skořici, dále pak různé sojové omáčky a tekutá polévková koření bez glutamátu.
Koření „Horalka“
Toto koření je vlastně jenom směs sušené kořenové zeleniny s obsahem sušené petrželové natě a sušené cibule. Neobsahuje žádné zvýrazňovače chuti a také je bez soli. Je vynikající do pomazánek, do salátů, do různých polévek a jiných pokrmů.
Ostatní bylinky a koření
V mé kuchyni má nezastupitelné místo i mnoho dalších bylin jako je dobromysl (oregano), bazalka, saturejka místo pepře, který je dosti ostrý a pro oslabený trávicí trakt dráždivý. Milujeme majoránku, rozmarýn, šalvěj, mletý kmín, zázvor a fenykl. Používáme i tymián, bobkový list, který lze koupit také v mleté podobě a tudíž odpadá jeho pracné hledání a lovení v hotových omáčkách.
Sušenou červenou papriku kupuji jenom nepálivou a nově jsem zavedla mezi koření i sušenou červenou řepu, která dodává také zajímavé zabarvení pokrmům. Mezi kořením se zabydlel i koriandr, mletý muškátový oříšek a důležitý antioxidant kurkuma. Toto krásné žluté přírodní barvivo bývá obsaženo i v hotových směsích jako např. curry, které používáme na ochucení masa i rýže. Kurkumu lze použít i do mnoha sladkých jídel jako jsou kaše, pudingy a dezerty. Jako další koření do jídel na sladko hodně používám skořici a hřebíček, občas kardamon, anýz a badyán.
Skořice má blahodárné antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky na lidský organizmus a není na závadu její každodenní konzumace. Je výborná se strouhaným jablkem a i do kaší a müslí. Hřebíček pomáhá potlačovat mikroby a také snižovat vysoký krevní tlak. Musí se s ním ale opatrně.
Asi se mi nepodaří vyjmenovat úplně všechny druhy bylinek a koření, které mi již prošly rukama a které jsou natrvalo zabydlené v naší kuchyni. Bylinky v zásobě mám sušené, ale v létě raději sáhnu po bylinkách čerstvých, které mají ještě lepší aróma. Někdy si je předpěstuji sama a jindy si je koupím přímo na trhu. Taková čerstvá bazalka, šalvěj, rozmarýn nebo meduňka s převahou v kuchyni vítězí nad sušenými bylinkami.
Neumím si vůbec vaření bez bylinek představit. Jednak nám částečně nahrazují sůl, jejíž spotřebu lze použitím bylinek výrazně omezit a jednak jsme si na ně tak zvykli, že by nám jídlo připadalo bez bylinek nehotové.
Bylinky dodávají krásnou chuť pokrmům a mají současně nezastupitelné místo ve své léčivé pomoci lidskému organizmu.