Marcipánové bonbóny

Marcipánové bonbóny s čokoládou a sekanými mandlemi

různý počet dle velikosti | Při oslabené slinivce jenom vyjímečně ochutnat.

Ingredience:

Světlý marcipán:

  • 170 g jemně namletých mandlí
  • 150 g mixované fruktózy, popř. třtinového cukru
  • 1 menší bílek (i méně)
  • pár kapek rumu pro vůni

Další ingredience:

  • mléčná čokoláda na vaření s třtinovým cukrem (pro světlejší bonbóny)
  • hořká čokoláda na vaření s třtinovým cukrem (pro tmavé polévané bonbóny)
  • krájené a sekané mandle
  • celé oloupané mandle

Z marcipánové hmoty na mandlové hříbečky můžeme připravit velice efektní a jednoduché bonbóny. V naší rodině se ujaly okamžitě. Lze je vytvořit určitě z jakékoliv mandlové hmoty, ať již dle receptu na mandlové hříbečky s javorovým sirupem, s fruktózou anebo s třtinovým cukrem.

Mandle zalijeme vařící vodou a necháme 15 minut odstát. Pak je sloupneme ze slupky a dáme na teplo usušit. Suché mandle jemně nameleme nebo nastrouháme a přesejeme.

Ovocný nebo třtinový cukr, který budeme používat na přípravu světlého marcipánu namixujeme na prášek. Přeseté mandle odvážíme a smícháme s připraveným práškovým cukrem a na vále zpracujeme s trochou bílku v těsto, které „ovoníme“ pár kapkami rumu. Těsto dobře propracujeme a vyválíme váleček.

Nakrájíme si stejné dílky, které tvarujeme v rukou na kuličky. Do každé kuličky zapracujeme sloupnutou mandli. Takto připravené kuličky necháme odležet v chladu. Budou se pak lépe obalovat v první vrstvě čokolády.

Část mandlí nakrájíme na plátky anebo je ještě v dalším kroku nasekáme na jemné kousky. Je lepší je sekat nožem, při mixování, byť na hrubo, nedocílíme stejné konsistence mandlových drobečků.

Na vodní lázni si rozehřejeme mléčnou čokoládu na vaření a ještě bez přídavku mandlových nasekaných kousků obalíme kuličky v první vrstvě čokolády. Kuličky necháme zatuhnout v chladu. Do čokolády zamícháme mandlové zlomky a teplou čokoládovou hmotu přidáváme, nejlépe malou lžičkou, na vrstvu první.

Dle zkušenosti je tento postup lepší než kuličky z marcipánu přímo obalovat v čokoládě promíchané s mandlovými drobečky, protože k první vrstvě čokoládové slupky se již další vrstva přilepí snáze. Můžeme též lžičkou navrstvit větší vrstvu čokoládovo-mandlové hmoty.

Chceme-li však kuličku s první vrstvou čokolády obalit přímo v nakrájených mandlových plátcích, můžeme ještě než první vrstva čokolády zatuhne. Získáme tak také efektní bonbón, viz čokoládová hrudka obalená plátky mandlí na fotografii uprostřed.

I po dalším kroku necháme čokoládové hrudky zatuhnout v chladu a pak je teprve přendáme do papírových košíčků.

Poznámka: Při přípravě mandlové hmoty je lepší nedávat všechen připravený bílek najednou. Bílku dáme asi polovinu a až zakápneme hmotu rumem, postupně jej ještě při propracování přidáváme, jen je-li ho třeba. Kdybychom jej předávkovali, lze sice hmotu zahustit ještě cukrem, ale pak je marcipán již moc sladký. Takto se předávkování bílku vyvarujeme.

Čerstvé čokoládové hrudky, s ještě neztuhlou čokoládou, většinou pokládám na síto, na kterém se suší ovoce. Můžeme také použít podnos vyložený papírem na pečení, ze kterého pak půjde přebytečná čokoláda dobře sloupnout.

Tmavé polévané bonbóny

různý počet dle velikosti | Při oslabené slinivce jenom vyjímečně 2-3 kousky.

Ingredience:

Tmavý marcipán:

  • 90 g spařených a vyloupaných mandlí
  • 75 g suš. sojový nápoj s příchutí vanilky
  • 40 g javorového sirupu
  • 2 kapky pomerančového aromatického oleje „Just“
  • 5 lžiček tmavého karobu (svatojánského chleba)

Při přípravě tmavého marcipánupostupujeme dle jiného receptu trochu odlišně. Suché vyloupané mandle postupně namixujeme na jemno a nasypeme na vál. Se sušeným sojovým nápojem s vanilkovou příchutí, karobem a s javorovým sirupem vytvoříme na vále tmavou hmotu, kterou dochutíme pomerančovým aromatickým olejem.

Pracujeme nejdříve kulatým mazacím nožem a potom teprve rukama. Těsto dobře propracujeme, až je máme rovnoměrně tmavě probarveno.

Uhněteme váleček a nakrájíme z něj stejné kousky, do kterých vložíme celou menší mandli. V rukou vytvoříme kuličky. Kuličky necháme v ledničce vychladit.

Hořkou čokoládu na vaření s třtinovým cukrem rozehřejeme v hrnečku na vodní lázni a studené kuličky v ní namočíme a obalíme. Necháme zaschnout. Hotové kuličky vložíme do papírových košíčků.

Poznámka: Tmavé marcipánové bonbony jsou vhodnější pro problémovou slinivku než varianta s mléčnou čokoládou. Jsou slazeny jen javorovým sirupem, který slinivka snáší lépe než fruktózu a třtinový cukr.

Se svoji oslabenou slinivkou jsem ochutnala i světlejší bonbón, obalovaný v sekaných mandlích a mléčné čokoládě, ale jenom v množství jednoho, max. dvou kousků. Vyloženě mi neublížil, ale větší množství nedoporučuji.

Do diety pro oslabenou slinivku jsem proto marcipánové bonbóny uvedla, ale doopravdy jenom výjimečně ve velmi malém množství a to ještě v období, kdy máme slinivku v relativním klidu. Je také vhodné podpořit strávení bonbónů a cukroví čajem z kořene puškvorce nebo natě pelyňku, pokud chceme též o svátcích ochutnat.

Marcipánové bonbóny jsou jako „vyskládané“ z bonboniéry, ale ze zdravých surovin a bez bílého cukru. Jsou vhodné i pro bezlepkovou dietu.

Doplněno 12.12.2017: V současné době již upouštím od používání syrových žloutků nebo bílků do nepečeného cukroví a tak jako základ na bílou hmotu marcipánu volím postup dle receptu na Mandlové hříbečky s javorovým sirupem

38 324 zobrazení článku
O autorce
7 Komentářů
  1. Kristy Odpovědět
    Milá Alemari , velmi mě nalákal tento Váš recept na marcipánové bonbóny a chystám se letos vytvořit nějaké takové cukroví. Chci se Vás ale zetat, zda by se dal nahradit sušený vanilkový sojový nápoj třeba Bio sušenou syrovátkou Amálka. Sojový nápoj nekupujeme a myslím, že je v něm i trocha nějaké chemie. Obávám se ale, aby tato záměna neměla vliv na konzistenci. Předem děkuji za Váš názor. Kristy.
    • Alemari Odpovědět
      Milá Kristy, přeji dobrý večer. K Vašemu dotazu...Upřímně Vám odpovím, že nevím, zda jde použít syrovátka, ale jde použít ovesný nápoj Oves Milk, i když je v něm také minimální množství, dle mého názoru ještě „bezpečné chemie“ ... Bohužel naši výrobci i zdravých obilných nápojů se zatím bez trošky či zbytků chemických látek při výrobě neobejdou...Kéž by je vypustili. Klidně bych oželela protispékavost a jiné vymoženosti..:-) Ale v porovnání s množstvím potravin, které jsou chemií doslova nacpány a zakonzervovány v různých kyselinách, je to množství „chemie“ , o kterém čtete na obale obilných nápojů skutečně minimální a dle mého názoru a chemických znalostí i bez zásadního vlivu, však jdete-li již přísnou cestou bez jakéhokoliv „éčka“ , pak chápu, že se jí chcete vyhnout za každou cenu. Záměna může mít vliv na konzistenci, ale vyzkoušet to budete muset asi sama. Syrovátku znám a co se týče tohoto cukroví trošku mi tam chuťově nesedí... Ale to je čistě můj názor, třebas to bude dobré... Držím palce. Alemari.
  2. Tereza Odpovědět
    Dobrý den, teprve začínám s cukrovím :) a nevím jak dlouho dopředu by se mělo dělat, aby se mi třeba nezkazilo. Prosím o konkrétní časové údaje :) - budu dělat : Marcipánové kuličky, Kaštanové sušenky, Mandlová srdíčka, Ořechové kuličky a Medové perníčky. Děkuji za odpověď. Jinak, chci Vás moc pochválit, tyto stránky jsou vážně super :), jste moc šikovná :)
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji, milá Terezko. Děkuji za pochvalu k mé činnosti. K cukroví. Nu, já se držím takové rodinně tradice, že začátkem prosince, nejpozději kolem Mikuláše jsme začínaly s maminkou péci perníčky. Takže tak tři týdny před Vánocemi již můžete začít péci a tvořit v libovolném pořadí s vyjímkou cukroví vařeného a plněného, ty až naposled. Jinak pečené cukroví vydrží většinou v chladu klidně i měsíc. Je to trvanlivé pečivo. Může se i zmrazit, chcete-li prodloužit jeho dobu upotřebení a pak jen vyndat před použitím. Pouze některé druhy, např. marokánky to nemají rády, po rozmrazení jsou již chuťově jiné, tedy alespoň mně to tak přišlo. Také cukroví vařené, jako rýžové kuličky, tak ty se připravují těsně před spotřebou a tu nelze mnoho protahovat. Takže až těsně před svátky a uchovávat v chladu a nemrazit. Držím palce, aby se Vám vše povedlo. Alemari
  3. Tereza Odpovědět
    Dobrý den, mockrát Vám děkuji za rychlou odpověď. Už se těším až začnu s perníčky...dnes jsem vše potřebné, co jsem doma neměla, nakoupila a už se těším až s tím začnu :). Budu dělat všeho dvojitou dávku. Doufám, že nám to bude stačit a snad se to rychle nesní :). Nebo máte zkušenosti s nějakým cukroví kterého je potřeba větší množství :)? Tereza
  4. Katka Odpovědět
    Dobrý den, na Vaše stránky jsem narazila úplně náhodou a jsem moc ráda. Tento rok se chystám péci trošku zdravější cukroví, protože bílou mouku a tuny cukru moc nemusíme. Rozhodla jsem se pro nějaké recepty z Vašich stránek, protože vše vypadá výborně, moc se těším. Chtěla jsem se zeptat. Z předchozího komentáře jsem nějak nevyčetla, kdy se mají začít dělat tyto marcipánové bonbóny a úly? Prosím o odpověď. A také se chci zeptat, kdy se má začít dělat nepečené cukroví, jak dlouho vydrží? Můžu vše skladovat na balkóně (i perníčky, linecké..)? Přeji hezký den a klidné svátky :) Katka
    • Alemari Odpovědět
      Milá Katko, jejda, tak jsem to asi špatně napsala, to mne mrzí, tak tedy znovu....Marcipánové bonbony a úlečky vydrží v chladu dlouho, klidně měsíc, v mrazáku i dva a více, a protože se jí ještě až do ledna, tak je dělávám tak týden před Vánocemi...Pečené cukroví můžete začít po Mikuláši, vydrží nejdéle, pokud není slepované nějakým krémem, což mé cukroví není... Obecně nepečené jako hříbečky, úlečky, salám a kuličky, kde není vařená obilovina, dělám tak 14 dní dopředu, a to co je nepečené, ale z vařených obilovin, jako rýžové kuličky "rafaela" nebo jahelné koule jako dezert nebo jakékoliv cukroví, co zdobím vařenými krémy z rýžové mouky, jako jsou třeba ořechové košíčky v sekci Pečivo, tak ty dělám nebo dozdobuji tak den dva předem, dlouho nevydrží, musí se sníst brzy a též uchovávat v lednici. Nepečené cukroví typu hříbečků, salámu a kuliček z ořechů, co mají v sobě pouze ořechy a něco na oslazení, tak ty mohou být i na balkoně a též to linecké a perníčky, jetelíčky, rohlíčky, tlapičky apod. ale nesmí Vám na to svítit slunce a musí tam být doopravdy zima. Nutno počítat s tím, že na balkoně obecně cukroví vlhne, což u některého cukroví není ku prospěchu, třeba rohlíčky a jetelíčky jsou pak jako mokré, případným obsahem fruktozy, když na to svítí slunce, to semi již jednou stalo :-( Některé pečivo pak může vlhnout celkově, třeba medvědí tlapky, s nimi lépe do sucha a chladu, do nějaké neprodyšné krabice do lednice nebo studené komory apod...Nejde vše dát na balkon, perníčkům to prospěje, lineckému to snad nevadí, ale musí tam být doopravdy chladno. Když na to svítí slunce, zahřívá se to, na to dávejte pozor...Tolik.., snad jsem podchytila již vše. Alemari

Zanechte odpověď

*