Celozrnné placky s amarantem

cca 16 placek, dle velikosti

Ingredience:
  • 70 g ovesné celozrnné mouky
  • 50 g ovesných otrub + 200 ml horké vody
  • 30 g amarantové mouky
  • 20 g sušeného ovesného nápoje „Oves Milk“
  • 30 g medu (dle chuti i více)
  • 3–4 kapky citrónového arom. oleje „Just“
  • 1 lžička skořice
  • špetka mletého nebo tlučeného hřebíčku
  • 4 lžičky karobu
  • 1 lžíce panenského slunečnicového oleje
  • 60 g špaldové hladké mouky na vyvalování

Další varianta celozrnných placek bude s přídavkem amarantové mouky. Nejdříve si dáme nabobtnat ovesné otruby. V misce je zalijeme vařící vodou a ještě do horkých rozmícháme sušený ovesný nápoj.

Otrubová kaše po chvíli zhoustne a stane se základem pro těsto na placky.

Až kaše prochladne, tak do ní zamícháme lžíci slunečnicového oleje, med, karob, uvedené koření a pár kapek citrónového aromatického oleje. Dál kaši postupně zahušťujeme amarantovou a ovesnou moukou.
Těsto necháme chvíli odpočinout (cca 10-15 minut)

Mezitím si připravíme plechy, které vyložíme pečicím papírem a také vál na těsto, který pomoučíme hladkou špaldovou moukou. Troubu si již zapneme a mírně předehřejeme.

Připravené těsto vyklopíme na vál a obalíme ve špaldové mouce. Zlehka vyválíme váleček, který rozkrájíme na stejné díly.

Další mouku již do těsta nezapracováváme. Z kousků tvoříme kuličky, které rozplácneme dlaní v mouce anebo je rozválíme na placky. Placky přeneseme kuchařskou lopatkou na plech.

Pečeme při teplotě 180-200 °C asi 25-30 minut. Asi po 15 minutách pečení placky obrátíme. Tyto placky jsou dobré samotné ke kávě i k čaji, jako sušenky.

Poznámka: Vždy na jedné placce při obracení kontroluji propečení rozlomením. Mám plynovou troubu, kde se těžko udrží stejnoměrná teplota, i když mám pro kontrolu vložen teploměr. Když by teplota byla vyšší, placky budou upečeny dříve a pak by již jenom tvrdly. Proto je potřeba hlídat. S elektrickou troubou zkušenosti nemám, ale myslím si, že tam půjde pečení lépe.

Pro oslabenou slinivku jsou placky velmi dobře stravitelné. Neobsahují žádné kypřící látky a obsahem surovin dobře zasytí.

Amarant je plodina, která má unikátní chemické složení. Samotné slovo amarant pochází z řeckého slova „amarantos“, což značí nevadnoucí, věčný kvítek.

Amarant obsahuje velmi významnou látku skvalen, který několikanásobně posiluje lidskou imunitu. Z amarantových zrn se připravuje i skvělý amarantový olej, který má vysoký obsah skvalenu. Amarant působí preventivně proti ateroskleróze, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a chrání buňky proti vzniku nádorových onemocnění trávicího traktu. Amarantová zrna pomáhají také proti zácpě.

Amarantovou mouku lze koupit v prodejnách se zdravou výživou, ale můžete si ji také připravit doma namletím amarantového zrna na kávovém elektrickém mlýnku. Přídavek této mouky do pečiva je velmi prospěšný našemu zdraví.

11 892 zobrazení článku
O autorce

Zanechte odpověď

*