Krůtí kousky na zázvoru

3 porce

Ingredience:

Krůtí maso:

  • 500–550 g krůtího stehenního masa
  • 200 g cibule
  • 65 g česneku
  • 85 g špenátových stonků (popř. celerových)
  • 200 g čínského zelí
  • 50 g zeleného pórku
  • 100 g červené papriky
  • koření „pašerák“, estragon, saturejka
  • mořská sůl

Marináda na naložení masa:

  • panenský olivový olej
  • umeocet
  • sojová omáčka „Tamari“
  • nejvíce zázvor, trochu bazalky, saturejky a římského kmínu

Občas do našeho jídelníčku zavítá i krůtí maso. Tentokrát jsem ho připravila zcela po paměti a prý bylo velmi dobré. Krůtí stehenní maso nakrájíme na menší kousky, osolíme a promícháme s připravenou marinádou z umeocta, olivového oleje, zázvoru, dalšího koření a sojové omáčky „Tamari“.

Maso necháme v marinádě alespoň 4–6 hodin v chladu naležet.

Na olivovém oleji zpěníme cibulku. Až zesklovatí, přidáme na plátky nakrájený česnek a po chvíli marinované krůtí maso i se zbytkem marinády. Orestujeme ho za obracení ze všech stran, přidáme ještě koření „pašerák“ a trochu estragonu a saturejky. Maso restujeme na mírném plameni o něco déle než maso kuřecí.

Když všechno krůtí maso ztratí syrový vzhled, zkontrolujeme na jednom kousku, zda je již propečené i uvnitř.

Přidáme nakrájené špenátové stonky a červenou papriku v silnějších plátcích. Vše promícháme a ještě chvíli restujeme.

Potom nádobu s masem a zeleninou přikryjeme pokličkou. Vodou nemusíme téměř podlévat, zelenina pustí šťávu a maso také. Směs dusíme pomalu ještě asi 10–15 minut. Až maso zkřehne, přidáme nakrájený pórek a po chvíli na hrubé proužky pokrájené čínské zelí, které je dobré nechat již jen prohřát, aby neztratilo svoji křehkost.

V závěru ještě dochutíme sojovou omáčkou Tamari a dle zvážení dosolíme. Podáváme s vařenou rýží parboiled, posypanou pažitkou.

Poznámka: Marinády nedávám mnoho, jenom tolik, aby se v ní maso stačilo celé obalit. Častěji používám způsob, že ingredience na marinádu dávám přímo na maso, které současně promíchávám a tak si pohlídám dostatečné množství všeho.

Připravené krůtí kousky prý chutnaly znamenitě. Ale pro slinivku jsem neriskovala a přenechala raději vše druhým.

Když jsem na trhu koupila pro svoji dietu mladý špenát, bylo mi líto jeho křehounké stonky vyhodit. A tak jako v Číně, kde se při vaření zužitkuje zelenina všechna a skoro nic se nevyhodí, jsem nakrájené stonky použila do tohoto pokrmu, abych zvedla obsah vlákniny. Mohu říci, že se v pokrmu docela ztratily. Nemáte-li, můžete nahradit třeba celerovými nebo dát více čínského zelí.

24 102 zobrazení článku
O autorce
2 Komentářů
  1. Lenka Odpovědět
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik zázvoru se má použít? Už mockrát jsem četla o kombinaci drůbežího masa se zázvorem, když jsem to však zkusila, bylo to doslova hnusné, ostré, nedalo se to jíst.. Totéž se mi stalo s kurkumou, kterou tu hodně používáte-mám pocit, že se k ničemu nehodí...Kolik koření tedy použít a s čím je možné jej kombinovat? Děkuji za radu, Lena
    • Alemari Odpovědět
      V posledních receptech se již snažím uvádět přesnější množství koření, které odměřuji na čajové lžičky. U tohoto receptu mi vedla ruku jenom intuice a nic jsem neodměřovala, ale ze zkušenosti bych Vám řekla, že je zde sice zázvoru nejvíce, ale i tak se s ním musí velmi opatrně. Maximálně rovná čajová lžička na uvedené množství masa a možná i míň. Bazalky tak půl čajové lžičky, saturejky a římského kmínu ještě méně, asi tak třetinu čajové lžičky. Saturejka je místo pepře a římský kmín spíš pro své zvláštní aróma. Zázvor je ostrý a zahřívající. Při větším množství může pálit. Do marinád ho dávám jenom mletý jako suché koření, ne čerstvý kořen. Ten je moc ostrý a je vhodný spíš na zahřívací čaje v zimním období. Mletý sušený kořen zázvoru jsme již vyzkoušela i v kombinacích s dalším kořením. Zadejte si do vyhledávače slovo zázvor a recepty se objeví. Kurkumu používám do slaných i sladkých jídel. Je to velice důležitý antioxidat, schopný likvidovat v těle volné radikály. Na obarvení pudingu, do tvarohových dezertů malá špetka na špičku nože úplně postačí. Do slaných jídel především do marinád, ale i na obarvení rýže a třeba bramborové kaše. Kurkuma je hlavní složkou mnoha směsí koření a nedokážu Vám teď popsat s čím je ji možné obecně kombinovat. Nechávám se vést okamžitou intuicí, tak možná bude lepší se opět podívat přes vyhledávání, kde jsem ji všude použila. Třeba to pro inspiraci postačí. Zdravím. Alemari

Zanechte odpověď

*