Rýži parboiled dvakrát propláchneme studenou vodou, zalijeme odměřeným množstvím vody, osolíme, přidáme sušenou bazalku a dáme pomalu vařit. Vaříme přikryté, nejlépe skleněnou pokličkou s dírkou. Jinak musíme nahlížet. Při vaření rýží nemícháme.
Až je voda téměř vyvařená, což poznáme, že uděláme obráceným koncem vařečky do rýže pár děr až ke dnu, a uvidíme, že již voda jen u dna pění, rýži odstavíme a omastíme lžící slunečnicového oleje. S olejem promícháme.
Hrnec s rýží zabalíme do utěrky a dáme do peřin, kde rýže jednak dojde a navíc se uchová stále teplá. Získáme tak zrna mnohem měkčí a chutnější. Souběžně s rýží uvaříme v jiném hrnci v osolené vodě sojový granulát (asi 20 minut do měkka).
Uvařený granulát scedíme a začneme s přípravou „boloňské“ omáčky.
Cibuli si nakrájímena drobno a na malém množství olivového oleje ji necháme zesklovatět. Přidáme červenou mletou papriku, promícháme až pustí na oleji barvu a přidáme uvařený sojový granulát. Podlijeme trochou vody a dáme dusit se zbývajícím kořením.
Po chvíli dušení zalijeme záklechtkou z 300ml vody a jedné vrchovaté lžíce pohankové hladké mouky. Hustou omáčku rozředíme rajčatovým protlakem a ochutíme sojovou omáčkou Tamari. Dle potřeby osolíme.
Rýži naservírujeme na talíře, zalijeme omáčkou a posypeme strouhaným sýrem. Pro vylepšení vzhledu celého jídla obložíme rýži zeleným pórkem.